Receptek







 

A  Közel-keleti emberek szívesen fogyasztanak töltött élelmiszereket. Híres a töltött szőlőlevél és a töltött zöldpaprika - és a gyümölcsök sem kivételek.. A datolya pedig kitűnő alapanyag.

Hozzávalók:
15 szem kimagozott datolya
15 szem pirított mandula vagy dióbél
porcukor a meghintéshez

Elkészítés:
A datolyaszembe dugjuk bele a mandulát vagy diót, majd forgassuk meg porcukorban. Tegyük zsírpapírra és a tálalásig helyezzük el a hűtőszekrényben.

Tökéletes kísérője a kávénak vagy a teának.

Csak ötlet és fantázia kérdése, hogy mit használhatunk még tölteléknek. A méz és a marcipán remek társa lehet az olajos magvaknak, de kipróbálhatjuk, hogy a dió mellé szorítva egy darabka parmezán milyen meglepően kellemes ízhatást ad a datolyával együtt.





Hozzávalók: 
12 dkg chorizo (spanyol kolbász, ha nincs, ne essünk kétségbe, a  magyar éppúgy megfelel, vagy méginkább)
6 szelet bacon
6 ek lágy kecskesajt

Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A sütőlapot kenjük be zsiradékkal, vagy takar-juk le sütőpapírral.

A kolbászt morzsoljuk szét és főzzük közepes lángon, amíg elveszti a pirosságát. Papírtörlővel itassuk le róla a vizet. A da-tolyát hosszában vágjuk fel és távolítsuk el a magját. Minden darabot töltsünk meg fél evőkanál kolbásszal és fél evőkanál sajttal. 

A vékony bacon szeleteket hosszában felez-zük el. A megtöltött datolyákat tekerjük körbe egy-egy ilyen csíkkal, körülbelül dupla rétegre lesz elegendő. 

Tegyük a datolyákat a sütőlapra és süssük őket 10 - 14 percig, amíg a szalonna az álta-lunk kívánatosnak tartott színt megkapja. 

Melegen is és hidegen is tálalható, mindkét módon nagyon ízletes. Ha mégis lenne maradék, hűtőben eltartható. 





Ez a falatnyi szendvics a klasszikus kompozícióra épít: sajt, aszalt gyümölcs és dió. Egy löttyintés balzsamecet segít az ízek további har-monizálásában. Legfínomabb, ha egyenesen a sütőből szervírozzuk, de 1-2 órát szobahőmérsékleten is kibír.

Hozzávalók:
1 közepes bagett (25 dkg) kb. 24 szeletre felvágva
2 ek olivaolaj
fél csésze durvára vágott pirított dió
fél csésze (6-8 db) datolya felaprítva
1 ek méz
1 ek balzsamecet
20 dkg brie, szobahőmérsékleten és a héjától megfosztva
2 ek aprított snidling

Elkészítés:
Helyezzünk el egy grillrácsot a sötőben és melegítsük elő  220 fokra. A szeletkéket tegyük egy tepsibe, mindkét oldalukon megkenve olajjal, egyik oldalukon pedig  enyhén megsózva. Süssük, míg barna és ropogós lesz, ez kb. 8 perc. 

Eközben egy tálban keverjük össze a diót, a datolyát, a mézet és az ecetet.

A még meleg  kenyérszeletekre terítsünk vékonyra szelt sajtot, majd halmozzuk rá a datolyás keveréket. Végül szórjuk meg snidlinggel, és máris lehet tálalni.







Különleges ízkombináció, édes savanyú és sós egyszerre. Nem mellékes az sem, hogy minden összetevője nyers, emiatt rendkívül egészséges.



Hozzávalók:
2 csésze vörös vagy fehér káposzta, felaprítva
fél csésze sárgarépa, apróra vágva
fél csésze sárga, narancs vagy piros paprika, aprítva
fél csésze újhagyma a zöldjével együtt, aprítva
fél csésze olivaolaj
fél csésze friss citromlé
2 ek szárított, vagy 6 ek friss kapor
2 ek Himalája só
6 nagy szem datolya kimagozva (vagy 8-10 kicsi)

Elkészítés:
Egy nagy edényben keverjük össze az előkészített zöldségféléket.

Egy másik edényben a citromléből, olivaolajból, sóból és kaporból keverjük össze az öntetet. Pürésítsük, de csak annyira, hogy a datolya darabosan maradjon benne. Most már csak rá kell önteni a zöldségekre, összekeverni, majd nagy élvezettel megenni. Ritka finom egészséges csemege.










Az elkészítés módja tekintetében nagyon hasonlít a jól meg-szokott magyar pörkölthöz, de az íze a teljesen más fűszerezésnek köszönhetően lehetővé teszi, hogy ízlelőszerveink nagy felfe-dezések részesei lehessenek. Gazdájukkal együtt nagy öröm fogja őket érni.



Hozzávalók:
1 ek olivaolaj
1 fej hagyma, finomra vágva
50 dkg csont nélküli sovány bárányhús, lehetőleg comb
30 dkg édesburgonya apró kockákra vágva
2 tk őrölt koriander
2 tk őrölt fahéj
2 ek paradicsompüré
5 dkg kimagozott datolya
2 ek koriander levél, durvára aprítva
Elkészítés:
Hevítsük fel az olajat egy nagy lábosban és dobjuk bele a hagymát, a felkockázott húst és hirtelen világosbarnára pirítjuk. Ezután beletesszük az édesburgonyát és a fűszereket, majd  jól átkeverjük. Felöntjük bő 4 dl forró vízzel és hozzáadjuk a paradicsompürét, majd átforraljuk.
Lefedjük és a lángot visszavéve lassan pároljuk mintegy 15 percig míg az édesburgonya és a hús megpuhul. Közben, körülbelül félidőben beledobjuk a datolyát is.
Vigyázat! A báránycombot nem kell túl sokáig főzni, gyorsan puhul, ezért legyünk elővigyázatosak!
A legjobb köret hozzá a kuszkusz. Tálaláskor szórjuk meg korianderlevéllel.











A hagyma karamellizálása ügyességet és türelmet kíván, de megéri. Nem éppen egy köznapi étel, amihez minden pizzériában hozzá lehet jutni, az alkotóelemek együttese eléggé szokatlan. Kóstoljuk meg - megéri.

Hozzávalók:
3/4 csésze kimagozott és felaprított datolya
1 nagy vöröshagyma nagyon vékony gyűrűkre vágva
1 ek olívaolaj
1/8 ek só
2 csésze mozzarella lereszelve (sovány, vagy részben sovány)
1 ek szárított rozmaring
2 közepes előregyártott (vagy saját készítésű) pizzatészta



Elkészítés:
Egy tapadásmentes serpenyőt kenjünk meg egyenletesen az olajjal, és közepes hőfokon hevítsük, amíg az olaj szép csillogó lesz. Adjuk hozzá a hagymát és keverjük át, hogy olajos legyen. Azután terítsük szét egyenletesen, és főzzük időnként megkeverve.

10 perc után sózzuk meg.

Főzzük legalább még fél óráig, nagyon gyakran megkeverve. A hagymának szép barna színt kell kapnia.

Melegítsük elő a grillsütőt. Szórjuk meg a tésztát a sajttal és 2 - 4 percre tegyük a sütőbe, hogy szépen megolvadjon. Vegyük ki és kenjük rá a hagymát, szórjuk rá a datolyadarabokat és a rozmaringot. Tegyük vissza a sütőbe további néhány percre, hogy a feltét átmelegedjen és a tészta a szélén enyhe pírt kapjon.

Azonnal tálaljuk.








Ha már túl leszünk az első elkészítésen - mert biztosan lesz több is, sőt az sem lenne csoda, ha a család egyik kedvencévé válna ez az egyszerű étel - rá fogunk jönni, hogy a datolya jól harmonizál az olaszos ízekkel és tovább gazdagítja az olasz konyha amúgy is remek alkotásait.

Hozzávalók:
50 dkg spenótos fettuccina (előregyártott, vagy saját készítésű)
fél csésze friss bazsalikom
2 csésze kimagozott datolya
fél csésze feta sajt szétmorzsolva
1/4 csésze olívaolaj
1/3 csésze dió
3 gerezd fokhagyma



Elkészítés:
Forró sós vízbe dobva főzzük ki a tésztát. Közben készítsük el a pesztót. Ehhez először tegyük a bazsalikomot a datolyát, fokhagymát  és a diót egy aprítógépbe és óvatosan járatva a motort daraboljuk nem túl apróra, közben öntsük hozzá az olajat. Ügyeljünk arra, hogy semmiképpen sem pürésedjen a keverékünk. Öntsük át egy keverőtálba, adjuk hozzá a sajtot, és ha szükségesnek tartjuk, egészítsük ki még további fűszerekkel a kompozíciót.

A megfőtt tésztát szűrjük, szárítsuk, de nem kell hideg vízzel leöblíteni. Tegyük rá pesztót és jól forgassuk össze.

Azon melegében tálaljuk.











Önmagában is nagyon tápláló és ízletes étel, de kínálhatjuk köretként is húsételek vagy zöldséges fogások mellé - de természetesen csak akkor, ha le akarjuk nyűgözni a vendégeinket, akik egy szokatlan, izgalmas és jóízű étel ízében gyönyörködhetnek.

Hozzávalók: 
fél csésze kimagozott, apróra vágott datolya
1 ek étolaj
1 közepes hagyma, aprítva
2 csésze zöldséglé
1 csésze lencse
fél csésze hosszúszemű fehér rizs
fél csésze piros húsú paprika felkockázva
fél csésze sárgarépa, felkockázva
2 gerezd fokhagyma, áttörve
fél ek reszelt citromhéj
fél ek őrölt kömény
fél ek currypor
1 ek petrezselyemzöldje, durvára aprítva



Elkészítés:
Forrósítsuk fel az olajat egy vastag aljú serpenyőben. Dobjuk bele a hagymát és mérsékelt tűzön pirítsuk aranybarnára, kb. 15 perc alatt.

Keverjük hozzá az összes többi alapanyagot, a petrezselyem kivételével. Forraljuk fel, majd vegyük vissza a lángot és lassú tűzön rotyogtassuk 25-30 percig, illetve míg a lencse és a rízs megpuhul. Közben keverjük meg néhányszor.

Tálaláskor szórjuk rá a petrezselymet.









Színvilága és ízvilága egyaránt elbűvülő. Emellett laktató és tápláló étek, ha önmagában fogyasztjuk, aligha marad hiányérzetünk utána, de körítésnek is nagyon alkalmas. Ha rászánjuk magunkat az elkészítésére, feltétlenül hívjunk vendégeket, akik majd elhíresztelik, milyen nagyszerű szakácsok vagyunk. 

Hozzávalók: 
1/3 csésze pirított mandulaforgács
1 kis sütőtök elfelezve, kimagozva
2 ek vaj
só, feketebors
1 salottahagyma egészen apróra vágva (ha nincs, helyettesítsük egy kis vöröshagymával)
2 ek barnacukor
1 ek narancslé
1/4 ek reszelt narancshéj
1/4 ek őrölt szekfűbors
1 csésze datolya, kimagozva, felaprítva
2 ek friss petrezselyemzöldje, durvára aprítva



Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 250 fokra. A fél-tököket szórjuk meg sóval és borssal, és helyezzünk rájuk egy-egy evőkanálnyi vajat. Süssük a tököt, amíg a fogpiszkálót vagy villát könnyedén bele tudjuk szúrni, majd vegyük ki, hogy hűljön. Ha  már nem túl forró, vájjuk ki a húsát.
A mandulaforgácsot zsiradék nélkül enyhén pirítsuk meg egy vastag aljú serpenyőben. 
Egy nagyobb serpenyőben egy evőkanálnyi vajon pirítsuk meg alaposan a hagymát, míg elkezd kara-mellizálódni. Adjuk hozzá a cukrot, narancslét,    narancshéjat és a szekfűborsot. Tegyük hozzá a tököt, amit villával a kívánt állagúra pépesítünk. Hozzákeverjük a datolyát és a mandulát, majd 1-2 perc alatt összemelegítjük. Ha szükséges, lehet még sózni és borsozni.








Ahogyan egyik könyv hasonlít a másikhoz, úgy hasonlít ez a  sütemény az almás pitéhez. Küllemében, jellegében, de beltartalmi szempontból egészen más. Sem jobb, sem rosszabb, de méltó arra, hogy kíváncsiságunk tárgya legyen. Próbáljuk ki, nem fogunk csalódni.

Hozzávalók
- a tésztához:
1,5 csésze liszt
1,5 csésze zabpehely
1 csésze barnacukor, púposan mérve
fél csésze lágy vaj
fél tk szódabikarbóna
csipetnyi só

- a töltelékhez:
50 dkg aprított datolya
1 csésze víz
fél csésze cukor
1 tk vanília kivonat


Elkészítés:
Egy nagy tálban keverjük össze a töltelék hozzávalóit és lassú tüzön kevergessük, amíg besűrűsödik. Ez általában 8 - 10 perc. Tégyük félre hűlni.
A tésztához keverjük össze a zabpelyhet, cukrot, vajat, szódabikarbónát és sót.  A keverék felét nyomkodjuk  el egy nagyobb méretű, kivajazott, kilisztezett tepsi alján. Terítsük rá a tölteléket, majd a tészta másik felét paskoljuk el rajta szép egyenletesen.
Süssük 200 fokon, nagyjából 20 percig. Ezzel máris elkészült a finom pite, de a tálalással várjuk meg, amíg kihűl, egyrészt, mert úgy könnyebb szeletelni, másrészt ízletesebb is.







Készen áll valami igazán szokatlanta? Kedveli a nagy felfedezéseket? Akkor hajrá! Ezt a nagyon egyszerűen elkészíthető, süteménynek látszó csodálatos édességet nem is kell sütni - hanem főzni

Hozzávalók:
1 csésze dió, durvára vágva
3 csésze datolya, kimagozva
1,5 csésze liszt
1 csésze vaj
1 tk őrölt fahéj
fél tk őrölt kardamon
fél csésze porcukor
1 csésze őrölt, nem sózott pisztácia


Elkészítés:.
Közepes lángon, egy serpenyőben 3 - 5 percig pirítsuk a diót. Hűtsük ki, majd minden datolyába tömjünk bele annyit, amennyi belefér. Ez a legidőigényesebb lépés a torta elkészítésében.
Egy mély serpenyőbe tegyük bele a vajat és a lisztet. Közepes lángon kevergessük, amíg karamell-színt kap, várhatóan 10 - 15 perc alatt. Kezdetben keverékünk sűrű massza, de ahogy közeledik a 15 perc vége, egyre folyósabb lesz. Persze, csak úgy néz ki, mint a karamell, de egyáltalán nem édes.
Öntsük a lisztes keverék egyharmadát egy 24 cm-es átmérőjű kerámia, vagy üvegtál aljára. Ezután szépen rakosgassuk rá a töltött datolyákat, figyelve arra, hogy a forró massza meg ne égessen. Most öntsük rá a keverék maradékát, és a tetejét simítsuk el egy kanál hátával. 
Egy kisebb tálban keverjük össze a fahéjat és a kardamomot  a porcukorral. Egy kanál segítségével szórjuk meg vele szép egyenletesen a torta tetejét. A kanállal erőteljesen nyomkodjuk bele a tésztába, amitől elveszti a por jellegét és tésztaszerű réteggé alakul. 
Az utolsó lépésben szórjuk rá a pisztáciát, amit apróra daraboltunk, például akár egy diódaráló segítségével. Ezt is jól nyomkodjuk le, legjobb, ha kézzel tesszük.
Ha kihűlt, egy jó éles késsel szeletejük fel négyzet alakúra és fogyasszuk egészséggel. Ne csodálkozzunk, ha nagyon ízlik.






Mi is az a scone? Egy közkedvelt brit sütemény, amelynek száz, vagy ezerféle változata létezik mind ízét, mind formáját illetően. (háromszög, kör, négyzet, sokszög...) Úgy tartják, hogy neve a Stone of Destiny (a Végzet Köve) nyomán terjedt el, mert azt is Scone néven emlegették. Több mint ezer éven át e kövön koronázták meg a skót királyokat, de a jelenleg uralkodó II. Erzsébetet is 1953-ban.

Hozzávalók:
2 csésze liszt
negyed csésze kristálycukor
2,5 tk sütőpor
fél tk só
fél tk szódabikarbóna
fél tk őrölt szerecsendió
fél csésze hideg vaj, fél centis kockákra vágva
fél csésze aprított datolya
1 tojás, felverve
2/3 csésze iró


Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 250 fokra és vajazzunk ki egy tepsit.

Egy nagy edénybe öntsük össze a lisztet, cukrot, sütőport, sót, szódabikarbónát és szerecsendiót. Keverjük össze tésztadagasztóval vagy két késsel. Morzsalékos elegyet kell kapnunk, a vajkockáknak köszönhetően. Adjuk hozzá a datolyát, majd a tojást és az irót. FONTOS! A scone tésztájának készítésekor mindig gyorsan kell dolgozni és nem szabad túlságosan összedolgozni. 

Lisztezzük be egy pohár szélét, hogy a tészta ne ragadjon rá és szúrjunk ki pogácsákat a tésztából, de persze a kerek formán kívül bármilyen mást is választhatunk, Vigyázzunk, hogy a szélek ne lapuljanak le, mert így lesz a kész sütemény laza, réteges.

A pogácsákat 4-5 cm távolságra egymástól tegyük a tepsibe és süssük őket 15 - 18 percig, amig aranybarnák lesznek. Melegen tálaljuk és fogyasszuk.








Hozzávalók:

25 dkg datolya, kimagozva, nagyon apróra vágva
25 dkg mascarpone vagy más krémsajt
6 dkg apróra darabolt dió (megpirítva még finomabb)
2 ek friss rozmaring és mentalevél apróra vágva


Elkészítés:
Keverjük össze a sajtot a fele mennyiségű dióval és az összes datolyával. Közben ada-goljuk bele a rozmaringot is, hogy egyenletesen elkeveredjen. Formáljunk belőle egy göm-böt és forgassuk bele a maradék dióba, majd jól hűtsük le.

Tálaláskor díszítsük a mentával, esetleg néhány szem cseresznyével. Adjunk hozzá bébi-répát, zellerszárat, sós ropogtatnivalót.





Hozzávalók:
fél csésze kimagozott, aprított datolya
fél csésze forró víz
1/4 csésze vaj
fél csésze cukor
1 tojás
1 csésze liszt
fél tk sütőpor
fél tk szódabikarbóna
1/4 tk őrölt fahéj
1/4 csésze darált dió

Elkészítés:
A datolyát tegyük egy kis tálba és öntsük le a forró vízzel. Hagyjuk ázni legalább 10 percig. Nem kell megszárítani.
Közben egy keverőtálban keverjük össze alaposan a vajat és a cukrot. Verjük fel a tojást. A datolyával együtt adjuk  keverékhez, és jól keverjük össze. 
A lisztet tegyük egy tálba és keverjük bele a sütőport, szódabikarbónát és fahéjat. Ezután egyesítsük a nedves és száraz összetevőket, végül adagoljuk hozzá a diót is. 
A muffin formákat töltsük kétharmadig. 200 fokos sütőben süssük addig, amíg a beleszúrt fogpiszkáló már szárazon jön ki - ez 15-20 perc.
Hűtsük legalább 5 percig, mielőtt kivesszük a formából.








Hozzávalók:
3 nagy tojás fehérje, szobahőmérsékletű
11 dkg porcukor
12 dkg mandulaliszt (magunk is előállíthatjuk, pl. kávédarálóval)
12 dkg jó minőségű étcsokoládé lereszelve
12 dkg kimagozott datolya, apróra vágva


Elkészítés:
Verjük fel a tojáshabot jó keményre, közben fokozatosan adjuk hozzá a porcukrot, mintha habcsókot készítenénk. Egyszerre 2 evőkanálnál több cukrot ne adagoljunk.

Egy nagy fémüstben (vagy más fémtálban) lassan, óvatosan keverjük a habba a mandulalisztet és a reszelt csokoládét, ezt követően pedig a datolyát is. 

Egy kanállal lapátolva tegyük a masszát egy kerek sütőformába, majd simítsuk el a tetejét szép egyenletesre. 

180 fokra előmelegített sütőben süssük 30 percig. A sütőböl való kivétel után legalább 4-5 órán át kell hűteni, csak ezután lehet szépen szeletelni.

Ha tejszínhabbal és friss bogyós gyümölcsökkel kínáljuk, elmaradhatatlan lesz a siker. Szép, és nagyon finom!





Ez az édesség - amelyre a “ronda és finom” jellemzés tökéletesen ráillik - nem tartalmaz sem cukrot sem lisztet, ezért a nyugodt lelkiismerettel fogyaszthatja bárki, akinek a számára ártalmasak ezek az alapanyagok. Fogyókúra idején is ideális táplálék.

Hozzávalók: 
2 csésze olajos mag (vegyesen lehet mogyoró, dió, paradió, kesudió, stb., ami éppen van)
12 - 14 szép nagy datolya, kimagozva, felaprítva
1/3 csésze forró víz
fél csésze méz
vaníliás cukor, vagy vanília kivonat
2 ek citromlé
1 ek fahéj
1/4 ek só
3 tojás


Elkészítés:
A datolyát öntsük le a forró vízzel és áztassuk legalább 10 percig. Közben terítsük szét a magokat egy sütőlapon és a 250 fokosra előmeleített sütőben pirítsuk őket 5 - 7 percig. 

A datolyába keverjük bele a mézet, vaníliát, citromlét, fahéjat és sót.

Verjük fel a tojásokat, majd adjuk hozzá a datolyás elegyhez, és keverjük jól össze. Ezután tegyük bele a magokat, és keverjük át mégegyszer. 

Tegyük a keveréket egy kiolajozott kerek sütőformába. Süssük 10 percig 250 fokon, majd vegyük vissza a hőt és süssük tovább még 20 - 25 percig.

Kihűlés után tálaljuk.





Hozzávalók:
4 ek hideg vaj, egy centis kockákra vágva
1 tk szódabikarbóna
1,5 csésze nagy darabolt, kimagozott datolya
1 csésze forró víz
1 nagy tojás
2/3 csésze iró
1/3 csésze világosbarna cukor
1 tk vanília kivonat
2 csésze liszt
1 tk sütőpor
fél tk só
fél csésze aprított dió
negyed tk fahéj a dióra szórva

Elkészítés:
A vajat, szódabikarbónát és a datolyát tegyük egy közepes méretű tálba. Öntsük rá a forró vizet és hagyjuk állni fél óráig, közben keverjük meg legalább kétszer.
Egy 24x12 cm-es kenyérsütő formát kenjünk és lisztezzünk ki, és melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Egy nagyobb tálban keverjük össze a tojást, irót, a kétféle cukrot és a vanília kivonatot. Alaposan keverjük össze és öntsük rá a datolyás keverékre.
Egy másik hasonló méretű tálban keverjük össze a lisztet, sütőport, sót és a fahéjas diót. Készítsünk egy gödröt a közepébe, ebbe öntsük bele a másik (a nedves) keveréket és egy fakanállal óvatosan, lassan, kíméletesen homogenizáljuk az egészet. 
A tésztát öntsük az előkészített sütőformába. A sütő középső rácsán süssük  45-50 per-cig, illetve tűpróbáig.
A sütőből való kiszedés után hűtsük 15 percig, ekkor vegyük ki a formából és hűtsük tovább. Kihűlés után, ha megkóstoljuk, tapasztalni fogjuk, hogy fejedelmi csemege.








Hozzávalók:
- a tésztához
2 csésze liszt
1 tk sütőpor
1 tk szódabikarbóna
fél tk só
fél tk őrölt kardamom
fél tk őrölt fahéj
5 ek lágy vaj
1 púpozott csésze barnacukor
1 csésze almalé
1 tk vaníliakivonat
3 nagy tojás
3/4 csésze kimagozott datolya
- a tetejére
1/3 csésze szeletelt mandula
1 ek liszt
3 ek barnacukor
2 ek olvasztott vaj


Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.

Vajazzunk és lisztezzünk ki egy közepes méretű tepsit.

Keverjük össze a lisztet és a következő 5 hozzávalót (a fahéjig) egy nagyobb tálban. A közepén alakítsunk ki egy mélyedést.

Egy másik tálban keverjük össze a vajat a következő 4 összetevővel (a tojásig) és egy mixer segítségével jól dolgozzuk össze. Öntsük bele a lisztes keverék mélyedésébe és fokozatosan egyesítsük a kettőt, amíg pépes állagú lesz. Most már csak a datolya hiányzik belőle, miután belekerült, kanalazzuk a tésztát az előkészített tepsibe.

A bevonat alkotórészeit keverjük össze egy villával és terítsük el a tészta tetején szép egyenletesen.

Kb. 35 percig kell sütni, illetve addig, amíg a beleszúrt fogpiszkáló szárazon jön ki. Végül hagyjuk a tepsiben, amíg teljesen kihűl, csak ekkor szeleteljük és tálaljuk.







Réges-régi mezopotámiai recept.  Nyers, ezért nagyon egészséges, gyorsan elkészíthető és sokáig eltartható. Ha mindíg van otthon a kamrában alapanyag, akkor a váratlan vendégek számára is előállíthatunk valami olyant, amiről csak találgatják, hogy mi lehet ez és mitől olyan finom.

Hozzávalók:
1 csésze pisztácia (héj nélkül, megőrölve)
1 csésze datolya, kimagozva
3 ek őrölt pisztácia a beleforgatáshoz
és/vagy
3 ek kókuszreszelék a beleforgatáshoz


Elkészítés:
A datolya pépesítéséhez választhatjuk az ősi módszert, ami azt jelenti, hogy előszőr egyenként hengergetjük a szemeket, majd szétnyomkodjuk őket. Kicsivel fárasztóbb, mint a gépi út, de nagyon jó eredményt hoz. A siker gyorsasága persze függ a datolya fajtájától is, hiszen nagyon különböző keménységű gyümölcsök léteznek.

A datolyamasszát csak össze kell keverni a pisztáciával, 2-3 cm-es átmérőlyű golyókat formázni,  majd megforgatni a maradék őrölt pisztáciában, illetve kókuszreszelékben, és máris kész a “sütemény”







Hozzávalók:
- a tésztához
1 csésze cukor
fél csésze barnacukor
1 csésze vaj
2 tojás
2 csésze liszt
1 és 1/4 csésze zabliszt
1 tk sütőpor
1 tk szódabikarbóna
3/4 csésze kókuszreszelék


- a töltelékhez
fél kg datolya

Elkészítés:
A cukrot és a vajat keverjük össze, majd adjuk hozzá a tojásokat és keverjük tovább alaposan, ha-bosodásig. Ezután sorban adjuk hozzá a száraz összetevőket. Ha sikerült szép egyenletesre keverni a tésztát, tegyük legalább egy órára a hűtőbe, ezalatt pedig készítsük el a tölteléket.

A datolyát magozzuk ki, és aprítsuk fel minél apróbbra. Tegyük egy kisebb lábasba és öntsünk rá fél csésze vizet, majd lassú tűzön melegítsük, folyamatosan kevergetve, amíg krémesedik és úgy néz ki, mint egy sűrű lekvár. Hűtsük ki.

A tésztát a legegyszerűbben úgy dolgozhatjuk fel, ha kézzel egyforma golyókat formázunk, majd ezeket ellapítjuk. Kivajazott sütőlapon vagy sütőpapíron süssük meg a korongokat 200 fokon, mintegy 10 perc alatt, amíg enyhe barna színt kapnak.

Kihűlés után egy kanálnyi tölteléket helyezzünk egy korongra, majd nyomjuk rá a másikat. A kész süte-ményeket hűtőben tároljuk, szobahőmérsékleten nagyon lágy és morzsálódó lesz.



2 megjegyzés:

  1. Elképesztően jó ez a blog! Teljesen véletlenül sikerült rátalálnom. Mikor még Magyarországon éltem, nem voltam oda különösebben az aszalt datolyáért, amíg meg nem kóstoltam nyers állapotában... Attól kezdve én is datolyafüggő lettem. :) Kedvenc csemegém: mandulát darabosra darálni, vörösáfonyát és datolyát pépesíteni, majd ezeket összekeverni. Mennyei!

    VálaszTörlés
  2. Csodásan jó blog! - Annyira finom volt a datolya, amit épp eszegettem az előbb -, hááát gondoltam megnézem már mire jó? Ide jutottam. A süteményeket is ki fogom próbálni. Gondolom a napi három szem datolya pedig alap. No persze az almához azért nem leszek hűtlen.

    VálaszTörlés