A datolya egészséges

FIGYELEM ! A DATOLYA NEM GYÓGYSZER.  SOKKAL TÖBBET ÉR ANNÁL.


A datolya köszöni szépen, jól van, tényleg nagyszerű egészségnek örvend. Nem nagyon tudja semmilyen kártevő megtámadni, mivel a magot körülvevő édes gyümölcshús 60 -70 százalék gyümölcscukrot tartalmaz, tehát olyan, mint egy természetes lekvár. A lekvárfőzésnek is az a lényege, hogy vagy a víztartlom eltávolítása, vagy cukor hozzáadása  révén leagalább 30 %-os cukor-koncentrációt érjünk el - ebben a mikroorganizmusok nem képesek szaporodni.
A datolya az embernek is egészséges. A cukor, amiről szó van, csodálatos és gyors energiaforrás. Jó ha tudjuk, hogy cukor és cukor között óriási különbségek vannak. Amit (joggal) kárhoztatunk kártékonysága miatt az a finomított répacukor, kémiai nevén szaharóz. Ez sem ártana, ha természetes formájában, mondjuk a felkockázott cukorrépa elszopogatásával vennénk magunkhoz, de erre ritkán van esély, meg szokatlan is lenne a kávéban úszkáló répakocka. A datolya cukrával tehát helyből semmi baj nincs, hiszen természetes előfordulási módján fogyasztjuk, körbevéve számtalan vitaminnal, ásványi anyaggal, rosttal. Ráadásul itt szó sincs szaharózról, hanem fruktózról. Ez a cukorfajta teljesen másképp viselkedik a szervezetbe jutva, mint a szaharóz, és nem jelent rendkívüli megterhelést a hasnyámirigynek. Nem alakul át zsírszövetté sem, mert a felesleget a máj glikogénné alakítja és elraktározza. Ennél fogva a datolya egyáltalán nem hizlal, viszont életfontosságú energiaforrás, ami frissitő hatással van az egész testre, s különösen az agyműködésre.

FOGYÓKÚRÁZÓK! ÉDESSZÁJÚAK! NYUGODTAN EGYETEK DATOLYÁT! HA ÍZLIK, EGYETEK TÖBBET!


DATOLYA ÉS EGÉSZSÉG

A datolya egészségi szempontból számtalan elõnyös  tulajdonsággal rendelkezik. Mindenek elõtt nagyon gazdag rostokban. Különféle vitaminokból és ásványi anyagokból is rengeteget tartalmaz: kálcium,
kén, vas, kálium, foszfor, mangán, réz és olaj található benne. Úgy tartják, hogy naponta legalább egy
szem elfogyasztása szükséges a kiegyensúlyozott és egészséges étrendhez. A datolya megszünteti a
székrekedést, segít a hasüregi problémák, szívpanaszok, szexuális gyengeség, hasmenés és az
emésztõrendszer rákos elváltozásainak enyhítésében.
A datolya a legjobb élelmiszer az izmok épüléséhez is. Az emberek számos formában fogyasztják,
tejhez, joghurthoz keverve, kenyér mellé és még számtalan ételt tesznek vele ízletesebbé. Felnõttek
és gyerekek számára egyaránt elõnyõs, de különösen jót tesz a várandós nõknek. A legmodernebb
orvosi kutatások szerint az emésztõszervek rákjának megelõzésében is nagyon hatékony. A muzulmán
hagyomány szerint a böjt megtörésekor pár szem datolyát és egy kis vizet vesznek magukhoz,
ez segít elkerülni, hogy a böjt után hirtelen túl sokat egyenek. Amint a szervezet felvette a datolya
értékes anyagait, az éhségérzet azonnal csillapodik A datolya ideális támogatója az emésztés kiegyensúlyozásának. A fáradt testnek fél órán belül új erõt ad. A szülés körüli idõszakban a hölgyek legjobb
tápszere. Az Amerikai Rák Társaság (American Cancer Society) napi 20- 35 gram élelmi rost bevitelét
javasolja datolyafogyasztás révén. Napi egy szem datolya a szemek egészségének és a látás
élességének élethosszig tartó fenntartásában is órisi segítség. Különösen hatékony azoknak, akik
szürkületkor és éjszaka gyengébben látnak.

A DATOLYA ELÕNYEI

Szorulás: a datolya hashajtó hatású ételnek tekinthetõ. A legjobb hatás akkor érhetõ el, ha a éjszakára
beáztatjuk a gyümölcsöket és reggel az áztatóvízzelegyütt elfogyasztjuk õket.
Bélmûködési rendellenességek: a datolya nikotintartalma rendkívül elõnyös a panaszok enyhítésére.
A rendszeres fogyasztás gátolja a bélben a káros mikroorganizmusok fejlõdését és segíti a ez emésztésben
közremûködõ hasznos baktériumok szaporodását.
Súlygyarapodás: a datolya az egészséges táplálkozásrésze. Cukrot tartalmaz, zsírokat, fehérjét és sok fontos vitamint. Ha pürésített uborkával együtt fogyasztjuk, könnyen úrrá lehetünk a kóros
soványságon. Egy kilónyi datolya csaknem 3000 kilokalóriát tartalmaz. Ennyi már önmagában is
elegendõ lenne a napi szülséglet fedezésére.
Egészséges szív: a datolya meglehetõsen jó segítség a szív jó egészségének fenntartásában. Hetente kétszer
áztassunk be néhány szemet éjszakára, reggel pürésítsük és így együk meg a szívünket nagy mértékben
erõsíteni fogja.
Szexuális gyengeség: ez a csodálatos gyümölcs még a szexuális teljesítõképességetis fokozza. A legjobb
módszer a kívánatos hatás eléréséhez, ha a éjszakára friss kecsketejbe áztatunk egy maroknyit, majd reggel
hozzáadunk egy kis õrölt kardamomot és mézet, majd összeturmixoljuk az egészet. A funkcionális rendellensségek által okozott sterilitás elsõrangú enyhítõje.
Hasmenés: az érett datolya nagyon sok káliumot tartalmaz. Könnyen emészthetõ, és segít a hasmenéses
problémák lekûzdésében.
Részegség, másnaposság, alkoholmérgezés: gyors enyhülést hoz minden ilyen esetben. A hatás fokozható, ha felaprítás után éjszakára beáztatjuk.
Hasüregi rák: minden korosztály számára javallott ennek a betegségnek a kezeléséhez. A datolya
hatékonyabb bármely gyógyszernél, és mivel természetes anyag, teljesen mentes a mellékhatásoktól.
Könnyen emészthetõ, és a ellátja a szervezetet a betegség lekûzdéséhez szükséges energiával.
Noha a datolya hihetetlen tápértékkel rendelkezik, legyünk körültekintõek a választásnál. A ragadós
külsõ héjon könnyen megtapad mindenféle szennyezõdés, ezért megbízható forrásból, higiénikusan
kezelt és csomagolt fajtákat szerezzünk be. Ezzel együtt felhasználás elõtt mossuk meg.

Forrás: www.organicfacts.com




A datolya az ásványi anyagok egyik legjobb forrása - erről többet olvashatunk a főoldalon található "A datolya jótéteményei" című írásban. Nézzünk meg néhányat ezek közül. Kezdjük a káliummal.

Ez a cikk egy amerikai orvosi egyetem honlapjáról származik, és a lehetséges káliumforrások között ez sem említi meg a datolyát - amint ez általában lenni szokott. Ajánl azonban sokkalta jelentéktelenebb forrásokat, mint például a húsfélék. Nem értünk ezzel egyet, mert minek másodkagos forrásokra támaszkodni, amikor az elsődlegesek is rendelkezésre állnak - hiszen az állatok is a növényi tápanyagok elfogyasztása révén jutnak hozzá az ásványi anyagokhoz. 


A  KÁLIUMRÓL


A kálium nagyon fontos ásványi anyag, testünk minden sejtjének, szövetének, szervének  működésében szerepet játszik. Elektrolit, vagyis a nátriumhoz, klórhoz, kálciumhoz és magnéziumhoz hasonlóan bioáramokat  vezet. Alapvető fontossága van a szív működésében, a csontozatban és a sima izmok összehúzódásában. Nagyon sok élelmiszer tartalmaz káliumot, köztük a hús, néhány halfajta (lazac,tőkehal, lepényhal), továbbá a legtöbb gyümölcs, zöldség és hüvelyes.

Ha túl sok kálium van a véráramban, azt hiperkalémiának nevezzük, ha túl kevés, akkor hypokalémiáról beszélünk. A megfelelő kálium-egyensúly függ nátriumtól és a magnéziumtól is. A túl sok nátrium - ami tipikus a nyugati étrendben a túl nagy sófogyasztás miatt - nagyobb káliummennyiséget igényel.  A hasmenés, hányás, túlzott izzadás, alultápláltság, rossz felszívódás (pl. Crohn-betegség) szintén okozhatnak kálium-hiányt, csakúgy, mint bizonyos, a szívgyógyászatban alkalmazott vízhajtó szerek.

A legtöbb egészségesen táplálkozó ember a zöldségekből és gyümölcsökből fedezi kálium-szükségletét.  Idősebb embereknél nagyobb a kockázata a hiperkalémiának, mert a vesék kevésbé hatékonyak a kiválasztásban. Az időseknek elővigyázatosnak kell lenniük a káliumszintet befolyásoló gyógyszerekkel, mint például a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSID = Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs) és angiotenzinogén vérnyomáscsökkentők. (ACE = Angiotensin-converting enzyme)

Bármilyen életkorúak is vagyunk, káliumtartalmú étrendkiegészítők szedése előtt mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal.

A csontok egészsége


Tanálmányok pozitív összefügésről számolnak be a káliumban gazdag étrend és a csontok egészsége között, különosen idősebb hölgyek körében, akiknél a csontritkulás ritkább előfordulása figyelhető meg.
A megelőzésben tehát jelentős szerepe van a káliumnak, de még további kutatásokra van szükség arra vonatkozóan, hogy miként hat a kálium a csontszövetek megújulására.

Hypokalémia


A legfontosabb feladat a káliumnak a hypokalémiás tünetek kezelésében van (alacsony kálium-szint), ami erőtlenséget, enerváltságot, izomgörcsöket, gyomor-panaszokat, rendszertelen szívverést, abnormális EKG-t okoz. A betegség oka legtobbször az, hogy a szervezet túl sok káliumot veszít a vizelettel, valamint a beleken keresztül is, ritkaság az, hogy a túl kevés  bevitel miatt alakul ki.. Ez a betegség életveszélyes lehet, kezelése orvosi feladat.


Magas vérnyomás


Néhány tanulmány rámutat a káliumszegény táplálkozás és a magas vérnyomás közötti pozitív kapcsolatra. Van rá bizonyíték, hogy a káliumos étrendkiegészítők a vérnyomás enyhe csökkenését okozzák. Más tanulmányok arról számolnak be, hogy káliumbevitel növelése csökkenti a keringési betegségek miatti elhalálozás esélyét. A kutatók úgy vélik, hogy ez a kálium vérnyomáscsökkentő hatása miatt van - de nem egységesek a nézetek, két olyan tanulmányról is tudunk, amely nem mutat ki vérnyomáscsökkenést. Káliumtartalmú, vagy egyéb vérnyomáscsökkentő táplálékkiegészítők szedése előtt konzultáljon orvosával.

Agyvérzés (sztrók)


Akik bőségesen fogyasztanak káliumban dús élelmet, sokkal védettebbek e bajjal szemben. Úgy tűnik azonban, hogy a táplálékkiegészítők nem produkálják ugyanezt a jó hatást.


Gyulladásos bélbetegségek


Az ilyen betegségekben szenvedők (fekélyes bélgyulladás, Crohn-betegség) azzal a problémával kűzdenek, hogy a belekben nehezen, alig képes a táplálék felszívódni, ami egy sor fontos tápanyag hiányát okozza, köztük a káliumét. Ha ilyen panasszal fordul orvosához, az bizonyára megvizsgálja a kálium-szintet és kiegészítő szedését fégja javallani.

Káliumforrások


Banán, citruslevek (pl. friss narancslé) avokádó, sár-gadinnye, paradicsom, burgonya, bab, lepényhal, lazac, tőkehal, csirke és más húsfélék.



Forrás:
http://www.umm.edu/altmed/articles/potassium-000320.htm


A KÁLCIUMRÓL



Írta: Karen Vieira

A kálcium az az ásványi anyag, amiről a legtöbbet hallunk. Természetes formában a tejben, tejtermékekben, spenótban, a répafélék zöldjében, a képosztafélékben és a brokkoliban fordul elő. A kálcium nemcsak a csontok és a fogak építéséhez fontos, a szervezet egészében nagyon jelentős a szerepe. A szívizomba belépő kálcium szabályozza a szívverést. Hasonlóképpen, a test többi izmának összehúzódásában és elernyedésében is ez az elem a szabályozó, csakúgy, mint a vérerek esetében. Szükséges a véralvadáshoz, a hormontermeléshez és az enzimek helyes működéséhez. Kálcium nélkül idegszálaink képtelenek lennének az üzenetek továbbítására.

Azonban nem mindig jó a túlzottan sok kálcium a szervezetben. A kálcium és a többi ásványi anyag egymáshoz viszonyított aránya is nagyon fontos. Ha keringési rendellenességekkel küszködő betegek túl sok kálciumos táplálékkiegészítőt vesznek be, előfordulhatnak lerakódások az artériákban. Ezek egészségi problémákhoz, akár szívrohamhoz is vezethetnek.1

Másfelől a kálciumot az orvostudomány is használja a kálciumot bizonyos kezelésekre. Például általános a használata  kemoterápiának az idegrendszerre gyakorolt káros hatásainak az enyhítésére,  eközben a fájdalom csillapítására, a rapszodikus hideg- és meleghullámok, a bizsergés és görcsök csillapítására.

Számos tanulmány foglalkozik a kálciumbevitel és a betegségek kapcsolatával. A több kálciumot fogyasztó embereknek általában csökken a vérnyomása. 2,3 A John Hopkins University tanulmánya kimutatta, hogy a sok gyümölcsöt, zöldséget és alacsony zsírtartalmú tejterméket tartalmazó étrend szintén vérnyomáscsökkentő hatású. 4 Számos értekezés számol be arról, hogy a magasabb kálcumbevitel csökkenti a veszélyét a végbél- petefészek- és mellrák kifejlődésének. 5-8 Néhány más tanulmány bizonyítja, hogy kálcium csökkenti vagy megakadályozza az elhízást. 9-12 A kálcium a 2-es tipusú cukorbetegség, 13, 14 az agyvérzés és a szívbetegségek esélyét is csökkenti. (ld. a grafikont) 15-17 A nők esetében segít a menstruációt megelőző rösszullét (PMS, Pre-Menstral Syndrome) megelőzésében. 18-20


Nagyon érdekes, hogy milyen sokrétű a kálcium szerepe, miközben csak arról hallunk, hogy a csontritkulás megelőzésében fontos. Tessék az agyakat átmosni!

A tanulmányok többsége hangsúlyozza, hogy sokkal jobb a kálciumot az ételekből bevinni, mint táplálékkiegészítőkből. Ez azért van, mert ezek nem optimális összetételűek - de ehhez meg kell vizsgálnunk más ásványok szerepét is a szervezetben.


1 Bolland MJ, Barber PA, Doughty RN, et al. Vascular events in healthy older women receiving calcium supplementation: randomized controlled trial. BMJ. 2008;336:262-6.

2 Allender PS, Cutler JA, Follmann D, Cappuccio FP, Pryer J, Elliott P. Dietary calcium and blood pressure. Ann Intern Med. 1996;124:825-31.

3 Bucher HC, Cook RJ, Guyatt GH, Lang JD, Cook DJ, Hatala R, et al. Effects of dietary calcium supplementation on blood pressure. JAMA. 1996;275:1016-22.

4 Appel LJ, Moore TJ, Obarzanek E, Vollmer WM, Svetkey LP, Sacks FM, et al. A clinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure. N Engl J Med. 1997;336:1117-24.

5 Kampman E, Slattery M, Bette C, Potter J. Calcium, vitamin D, sunshine exposure, dairy products, and colon cancer risk. Cancer Causes Control. 2000;11:459-66.

6 Holt P, Atillasoy E, Gilman J, Guss J, Moss SF, Newmark H, et al. Modulation of abnormal colonic epithelial cell proliferation and differentiation by low-fat dairy foods. JAMA. 1998;280:1074-9.

7 Toriola AT, Surcel HM, Calypse A, Grankvist K, Luostarinen T, Lukanova A, Pukkala E, Lehtinen M. Independent and joint effects of serum 25-hydroxyvitamin D and calcium on ovarian cancer risk: A prospective nested case-control study. Eur J Cancer. 2010; In Press.

8 McCullough ML, Rodriguez C, Diver WR, Feigelson HS, Stevens VL, Thun MJ, Calle EE. Dairy, calcium, and vitamin D intake and postmenopausal breast cancer risk in the Cancer Prevention Study II Nutrition Cohort. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2005 Dec;14(12):2898-904.

9 Davies KM, Heaney RP, Recker RR, Lappe JM, Barger-Lux MJ, Rafferty K, et al. Calcium intake and body weight. J Clin Endocrinol Metab. 2000;85:4635-8.

10 Heaney RP. Normalizing calcium intake: projected population effects for body weight. J Nutr. 2003;133:268S-70S.

11 Parikh SJ, Yanovski JA. Calcium intake and adiposity. Am J Clin Nutr. 2003;77:281-7.

12 Zemel MB. Regulation of adiposity and obesity risk by dietary calcium: mechanisms and implications. J Am Coll Nutr. 2002;21:146S-51S.

13 Pittas AG, Dawson-Hughes B, Li T, Van Dam RM, Willett WC, Manson JE, Hu FB. Vitamin D and calcium intake in relation to type 2 diabetes in women. Diabetes Care. 2006 Mar;29(3):650-6.

14 Kirii K, Mizoue T, Iso H, Takahashi Y, Kato M, Inoue M, Noda M, Tsugane S; Japan Public Health Center-based Prospective Study Group. Calcium, vitamin D and dairy intake in relation to type 2 diabetes risk in a Japanese cohort. Diabetologia. 2009 Dec;52(12):2542-50.

15 Iso H, Stampfer MJ, Manson JE, Rexrode K, Hennekens CH, Colditz GA, Speizer FE, Willett WC. Prospective study of calcium, potassium, and magnesium intake and risk of stroke in women. Stroke. 1999 Sep;30(9):1772-9.

16 Umesawa M, Iso H, Date C, Yamamoto A, Toyoshima H, Watanabe Y, Kikuchi S, Koizumi A, Kondo T, Inaba Y, Tanabe N, Tamakoshi A. Dietary intake of calcium in relation to mortality from cardiovascular disease: the JACC Study. Stroke. 2006 Jan;37(1):20-6.

17 Umesawa M, Iso H, Ishihara J, Saito I, Kokubo Y, Inoue M, Tsugane S; JPHC Study Group. Dietary calcium intake and risks of stroke, its subtypes, and coronary heart disease in Japanese: the JPHC Study Cohort I. Stroke. 2008 Sep;39(9):2449-56.

18 Bocchieri E, Thys-Jacobs S. Role of calcium metabolism in premenstrual syndrome. Expert Review of Endocrinology and Metabolism. 2008;3(5): 645-655.

19 Bertone-Johnson ER, Hankinson SE, Bendich A, Johnson SR, Willett WC, Manson JE. Calcium and vitamin D intake and risk of incident premenstrual syndrome. Archives of Internal Medicine. 2005;165(11):1246-1252.

20 Ghanbari Z, Haghollahi F, Shariat M, Foroshani AR, Ashrafi M. Effects of calcium supplement therapy in women with premenstrual syndrome. Taiwan Journal of Obstetrics and Gynecology. 2009;48(2):124-129.


A szerzőről

Dr Vieria Ph.D-ját a orvosbiológiai tudományokból szerezte a floridai orvosi egyetemen. Kórházakban és klinikákon működött, ahol kutatásokat vezetett, csakúgy, mint laboratóriumokban, ahol sejtszintű biokémiai és molekulásris biológiai kutatásokat végzett. Később az élelmiszeriparban a legnagyobb amerikai cég számára dolgozott. Itt az volt a feladata, hogy felderítse és igazolja a vitaminok, ásványok, gyümölcsök, zöldségek, gyógynövények, növényi kivonatok és más természetes vegyületek egészségre gyakorolt hatását. Projektjei között olyanak voltak, amelyek újfajta összetevők szerepét kutatták többek között a csontok erősítésében, a cukorbetegésg kezelésében és megelőzésében. Alaposan tanulmányozta a természetgyógyászati gyógymódokat,  figyelmét azokra a táplálkozási és életmódbeli változásokra irányítva, amelyek megelőzték vagy meggyógyították a betegségeket illetve javították az egészségi állapotot.


Forrás: http://www.bewellbuzz.com/definitive-beauty-mineralization-calcium/
















1 megjegyzés: